(ВИДЕО) Вељановски: СДСМ продолжува со системско уништување на културата 

Од:

СДСМ продолжува со системско уништување на културата во Република Македонија, реагираа денеска од ВМРО-ДПМНЕ.

Ако мината година Годишната програма на Министерството за култура беше скандалозна, тогаш овогодинашната програма е трагична, изјави Роберт Вељановски, од ВМРО-ДПМНЕ.

„Станува збор за општ грабеж на народните пари. Криминалната и одродена власт, предводена од аболицираниот Заев, уште еднаш покажа дека не бира ниту метод, ниту начин како да стигне до буџетските средства, до парите на македонските граѓани.

СДСМ континуирано, две и пол години уништува реномирани установи, институции и уметници во културата, а притоа финансира анинимуси на културната сцена. Оваа година средства во програмата за култура нема за „Скопскиот џез фестивал“, и за „Оффест“, а значително помали суми од оние кои ги побараа и се потребни за реализирање на програмата добија „Фолк фест Валандово“ и фестивалот „Таксират“.

Кратењето на средствата за голем дел од реномираните музички фестивали може да значи и нивно замирање на македонската културна сцена“, вели Вељановски.

 

 

Би можело да ве интересира

СДСМ: Мицкоски да одговори за средбите со Зоки Кичеец

Ана Ололовска

СДСМ: Развојните политики во земјоделството даваат резултати

Ана Ололовска

СДСМ: Дали нервозата на ВМРО-ДПМНЕ расте поради повикувањето на Кичеец на распит?

(ВИДЕО) Стоилковски: Зошто Костадинов е толку исплашен од неговиот довчерашен најдобар пријател Бојан Јовановски?

Ана Ололовска

СДСМ: Столковски нека ги повика на одговорност сите за кои се водат постапки од ВМРО ДПМНЕ

(ВИДЕО) Костадинов: Мицкоски да каже дали се гледал со Груевски, со новинарот од Италија, со други луѓе од Словенија?