Над 48.000 посетители на годинашниот Саем на книгата

Од:

Над 48.000 лица го посетија 31-то издение на Саем на книгата, што се одржа од 8 до 14 мај оваа година, под мотото „31 година Читај со задоволство“.

– Овој саем ќе го паметиме по бројните промоции на нови изданија на книги од издавачите, по бројните гостувања на домашни и странски автори, но и по зголемената бројка на посетители на Саемот на книгата, изјави Сања Кондарко, проект-менаџер на Саемот на книгата.

На 31. издание на Саем на книгата, се претставија околу 70 издавачки куќи од Северна Македонија, како и од Унгарија, Србија, Косово, Албанија и Данска.

Би можело да ве интересира

Исмаили: Да се организира две децении Меѓународен саем на книгата во Улцињ значи да се изгради летен културен идентитет на градот

Ана Ололовска

Највисоки оценки за романот „Зад аголот“ на Томислав Османли во белградски „Данас“

Oбјавен романот „Времето на козите” од Луан Старова

„Реквием за љубовта“ од Зоран Пејковски објавена на полски јазик

Ана Ололовска

Летен саем на книга во „Рамстор мол“ од денеска до 12 јуни

Ана Ололовска

Саем на книгата во Гевгелија со рекорден број на издавачки куќи

Ана Ололовска