Свет

Вести од светот – Политика – Економија – Финансии | А1он

Свет

Американскиот државен секретар Џон Кери пристигна во неочекувана посета на Ирак

А1он
Американскиот државен секретар Џон Кери неочекувано пристигна во Ирак, каде ќе разговара со лидерите на земјата за прекин на транспортот со ирачки воени авиони на
Свет

Силен земјотрес го погоди рускиот далечен исток

А1он
Силен земјотрес го погоди денеска рускиот далечен исток и полуостровот Камчатка,  соопшти американскиот геолошки институт. Интензитетот на земјотресот во епицентарот изнесувал 6,1 степен по Рихтер. Епицентарот бил
Свет

Одбележана иницијативата „Часот на Земјата“

А1он
Голем број мегаполиси низ целиот свет се вклучија во одбележување на иницијативата „Часот на Земјата“, исклучувајќи го на еден час осветлувањето во градовите. Акцијата „Час за нашата планета“,
Свет

Шпанските пензионери ја плаќаат цената на банкарската криза во земјата

А1он
Илјадници пензионери низ цела Шпанија тврдат дека непланирано поседуваат приоритетни акции, за кои нивните банки ги уверувале дека се безбедни како штедните депозити, што подоцна
Свет

Мебелот во една француска куќа паѓа самиот, отворена официјална истрага

А1он
Одговорот на тоа зошто паѓа мебелот во една семејна куќа во Албаре Сант Мари во Лозер, Франција, треба да го даде официјална истрага, јавува дописникот