Регион

Најнови вести од регионот – Балкан – Политика – Економија

Регион

Невработеноста во Грција во мај годинава достигна 23,1%

А1он
Невработеноста во Грција во последната година е зголемена за повеќе од шест проценти, покажуваат статистичките податоци објавени денеска во Атина. Во мај годинава невработеноста во
Регион

Над 50.000 деца во Грција ќе останат надвор од детските градинки

А1он
Над 50.000 деца во Грција ќе останат надвор од детските градинки поради намалено финансирање кон општините, пишува денеска грчкиот весник „Та неа“. И покрај 42-процентниот
Регион

Директорот на словенечката полиција поднесе оставка

А1он
Генералниот директор на словенечката полиција Јанко Горшек поднесе оставка. На функција ќе биде до 1 октомври, а потоа на негово место ќе биде назначен сегашниот
Регион

Уапсен поранешниот претседател на ИО на „Агробанка“

А1он
Поранешниот претседател на Извршниот одбор на „Агробанка“ Душан Антониќ, кој беше во бегство, е уапсен на граничниот премин кај Сремска Рача, потврди за РТС српскиот
Регион

Динкиќ: На Србија и треба нов договор со ММФ

А1он
Српскиот министер за финансии и економија Млаѓан Динкиќ денеска изјави дека Србија има „итна“ потреба од нов договор со Меѓународниот монетарен фонд и вети намалување
Регион

„Бош“ ќе гради фабрика во Србија

А1он
Најголемиот производител на автомобилски делови во светот компанијата Бош ќе гради фабрика во Војводина, изјави денеска српскиот министер за финансии и економија Млаѓан Динкиќ. Тој
Регион

Босанските Срби со закани за блокирање на аспирациите за членство на Босна во ЕУ

А1он
Босанските Срби се заканија денеска дека ќе ги блокираат аспирациите за членство на Босна во ЕУ додека министерот за надворешни работи не поднесе оставка заради