Германија: Отпишувањето на грчкиот долг е незамисливо

Од:

Германија вчера повтори дека остро се спротиставува на отпишување на дел од грчкиот долг, кој е во нејзина сопственост, истакнувајќи дека тоа е незамисливо.

Берлин предупреди дека конечната одлука не може да биде донесена денеска, бидејќи парламентите на земјите-членки прво мора да ја одобрат исплатата на следната транша помош за Грција.

– Идејата другите влади и официјални институции како Европската централна банка (ЕЦБ) да ги преземат загубите од грчките државни обврзници во нивна сопственост е незамисливо, изјави портпаролката на германскиот министер за финансии, Маријен Коте.

Би можело да ве интересира

Грција два дена без бродови поради 48-часовен штрајк

Горан Наумовски

Германскиот канцелар во телефонски разговор со Ердоган вети поголема помош за Турција

Ана Ололовска

Земјотрес од 4,4 степени на Халкидики

Горан Наумовски

Штајнмаер вели дека германската демократија мора да се направи поотпорна

Ана Ололовска

Снежната бура „Барбара“ создаде проблеми во Атина

Горан Наумовски

Жена и дете пронајдени удавени во Егејско Море откако потона чамец со мигранти