Македонија

Последни, најнови вести и видеа од Македонија – Политика – Економија

Македонија

Протест во Вашингтон за ослободување на Вранишковски

А1он
Мала група на иселеници во четвртокот, пред македонската амбасада во Вашингтон, одржале мирен протест на кој било побарано ослободување на расчинетиот владика Јован Вранишковски. Според
Македонија

„Стоп за полициската бруталност“: Да не штитат, а не малтретираат

А1он
Групата „Стоп на полициската бруталност“, преку социјалните мрежи упати повик во вторник, на 5. јуни по 21:00 часот, да се запали свеќа на местото на
Македонија

Копјата ќе се кршат за лустрацијата и ребалансот на буџетот

А1он
Денеска, трет ден народните избраници ќе дебатираат за предлогот на Владата за ребаланс на буџетот. Има пријавено голем број дискутанти, а според Деловникот расправата може
Македонија

Заев: Трет пат се кандидирам зашто ми го дадовте срцето кога ми ја зедоа слободата

А1он
Од бината поставена на градскиот плоштад беше порачано дека се собрани да го изразат своето незадоволство од како што рекоа „барокното владеење на Груевски и