Култура

Последни, најнови вести и видеа од културниот живот во Македонија, Балканот и Светот.

Култура

Младинскиот културен центар ќе го одбележи роденденот на уметноста

А1он
Младинскиот културен центар вечер ќе ја промовира обновената галерија, со што ќе го одбележи светскиот ден-роденденот  на уметноста и 40-те години од своето постоење. Во галеријата
Култура

„Женидба“ од Гогољ премиерно во театар „Комедија“

А1он
Театар „Комедија“ вечер премиерно ќе ја изведе претставата „Женидба“ на Николај В. Гогољ, во режија на Дејан Пројковски, кој на прес-конференција по повод премиерата рече  дека
Култура

Прв концерт на Филхармонијата од циклусот „Виртуози“ во 2013-та

А1он
Македонската филхармонија вечер ќе го изведе првиот концерт во 2013 година од циклусот „Виртуози“, на кој солист ќе биде јапонската виолинистка Акико Суванаи. Концертот ќе
Култура

„Мартинки“ – поетски избор на Весна Ацевска во Хрватска

А1он
Хрватската издавачка куќа ФИДИПИ објави поетски избор од Весна Ацевска, со наслов „Мартинки“, кој се продава во книжарниците во Загреб. Изданието содржи стотина песни од
Култура

Модерниот балет „Јас Исидора“ во МОБ

А1он
На малата сцена во Македонската опера и балет вечер  ќе биде изведена модерната балетска претстава „Јас Исидора“. Либретото, режијата и кореографијата е на Олга Панго, музиката е на Калиопи
Култура

Симонида Филипова Китановска со најдобар акварел на Меѓународниот ликовен конкурс во Карпош

А1он
Ликовната творба на Симонида Филипова Китановска е избрана за најдобра на Меѓународниот конкурс за избор на најуспешно дело во ликовната техника акварел, што во рамки на активностите
Култура

Прв концерт на Филхармонијата од циклусот „Виртуози“ во 2013-та

А1он
Македонската филхармонија задутревечер ќе го изведе првиот концерт во 2013 година од циклусот „Виртуози“, на кој солист ќе биде јапонската виолинистка Акико Суванаи. Концертот ќе го