Македонија

450 кандидати пријавени за 27 работни места во финансиската полиција

Вкупно 450 кандидати се пријавиле за 27 нови работни места во Управата за финансиска полиција. На петти јули Управата преку оглас побара 27 извршители –
Македонија

„Фала му на Бога што ме откривте, ме спасивте“, се заблагодарувала жената што работела во ВМРО-ДПМНЕ, а плата земала од Централен регистар

Маја Илиевска-Пачемска
Жената којашто земала плата од Централен регистар, а работела во ВМРО-ДПМНЕ на инспекторите им се заблагодарила што го откриле целиот случај, кој заврши со кривична
Истражувања Македонија

Финансиска полиција им влезе во трага на Шуменковски и фирмите што уништуваа пијалаци

Инспектори од Управата за финансиска полиција од утрово ја проверуваат документацијата на фирма во Охрид во која неовластено биле уништувани огромни количини пијалаци со наводно
Македонија

Министерството за здравство: И да има оставки од доктори, „Жан Митрев“ ќе продолжи со операциите на товар на Фондот

По објавата на „А1он“ дека тимот доктори од Детската клиника, на чело со Владимир Чадиковски, спремаат оставки, Министерството за здравство денес извести дека досега немале
Македонија

Пукна партнерството на „Жан Митрев“ и државата за детска кардиохирургија, Чадиковски и тимот спремаат оставки

Маја Илиевска-Пачемска
Тимот од десет луѓе на чело со доктор Владимир Чадиковски, кои во февруари годинава го напуштија јавното здравство и почнаа да функционираат како дел од
Видео Македонија

ВИДЕО: Зголемен бројот на инфаркти, Итната помош со над 100 повици

Маја Илиевска-Пачемска
Шест миокардни инфаркти за само неколку часа биле регистрирани денес во скопската итна помош. Докторите велат дека оваа бројка е невообичаено голема ако се земе
Македонија

Кој игра „Лудо“ од профилот на градоначалникот на Виница додека тој е на состаноци?

Градоначалникот на општина Виница, Ивица Димитров, во работно време игра онлајн игри на „Фејсбук“, а дека е активен социјалната мрежа јавува на неговите пријатели. Тој
Македонија

Додека Охрид се мисли, екологистите укажуваат: За мораториум за градење нема законска пречка од 2017 година

Додека Охрид размислува, екологистите укажуваат дека за мораториум за градење нема законска пречка уште од 2017 година кога таква препорака стигна од УНЕСКО. Наспроти очекувањата
Македонија

Рокот за заемот од пола милијарда евра за новиот клинички центар истекува утре

Утре истекува рокот кој Министерството за здравство и Министерството за финансии заеднички го дадоа на меѓународните финансиски организации и меѓународни банки за евентуално одобрување заем
Македонија

По двегодишни најави, следната недела тендер за монтажни гаражи во Клиничкиот центар

Маја Илиевска-Пачемска
Министерството за здравство следната недела ќе го распише тендерот за изградба на две монтажни гаражи во комплексот клиники „Мајка Тереза“ по пат на јавно-приватно партнерство.