Тенис

Вавринка избори полуфинале на мастерсот во Индијан Велс

Вавринка избори полуфинале на мастерсот во Индијан Велс

Швајцарскиот тенисер Стан Вавринка успеа да се пласира во полуфиналето на Мастерс турнирот 1000 што се игра во Индијан Велс. Тој ноќеска по голема борба го совлада Доминик Тием од Австрија со 2:1 во сетови во решавачкиот сет во тај брекот беше 7:4 на поени. Негов противник во полуфиналето ќе му биде Пабло Карено Буста […]

Плискова – Кузнецова во првото полуфинале во Индијан Велс

Плискова – Кузнецова во првото полуфинале во Индијан Велс

Позната е првата полуфинална двојка на женскиот дел од ВТА турнирот во Индијан Велс, САД. Влез меѓу четирите најдобри обезбедија Светлана Кузнецова и Каролина Плискова кои го сочинуваат првиот полуфинален пар. Плискова ноќеска ја победи Гарбине Мугуруза со 2-0, во двата сета на тај брејк (7:6 и 7:6). Претходно, во рускиот дуел Кузнецова со убедливи […]

ВИДЕО: Вавринка и Федерер во четвртфиналето на Индијан Велс, Ѓоковиќ елиминиран

ВИДЕО: Вавринка и Федерер во четвртфиналето на Индијан Велс, Ѓоковиќ елиминиран

Швајцарците Стан Вавринка и Роџер Федерер се изборија за четвртфинале на Мастерсот во Индијан Велс, САД, додека вториот светски рекет Новак Ѓоковиќ загуби од Ник Киргиос и е елиминиран уште во осминафиналната фаза. Во ноќешните мечеви Федерер го совлада Рафаел Надал со 2-0, по сетови 6:2 и 6:3, Вавринка беше поуспешен од Јошито Нишиока со […]

Формирани четвртфиналните парови на женскиот дел на турнирот во Индијан Велс

Формирани четвртфиналните парови на женскиот дел на турнирот во Индијан Велс

По одигрувањето на мечот меѓу Каролине Возниацки (Данска) и Медисон Кејс (САД) кој заврши со 2-0 во сетови за данската тенисерка познати се двојките за четвртфиналето на ВТА турнирот во Индијан Велс. За место меѓу четирите најдобри ќе играат: Елена Веснина – Венус Вилијамс, Каролине Возниацки – Кристина Младеновиќ, Анастасија Павличенкова – Светлана Кузнецова и […]

Ѓоковиќ и Федерер се изборија за осминафинале во Индијан Велс

Ѓоковиќ и Федерер се изборија за осминафинале во Индијан Велс

Вториот носител Новак Ѓоковиќ и деветтиот носител Роџер Федерер обезбедија место во 4.коло на турнирот од Мастерс 1.000 серијата во Индијан Велс, САД. Ѓоковиќ во 16-от меч со Дел Потро стигна до 13 победа и за него јубилејна 300. на Мастерс турнирите. Негов противник во следната фаза ќе му биде Ник Кирјос од Австралија. Федерер […]

Вавринка обезбеди осминафинале во Индијан Велс

Вавринка обезбеди осминафинале во Индијан Велс

Швајцарскиот тенисер Стан Вавринка се пласира во осминафиналето на Мастерсот во Индијан Велс, откако ноќеска го победи Филип Колшрајбер со 2:0, по сетови 7:5 и 6:3. Вавринка кој е трет носител на овој турнир во осминафиналната фаза ќе игра со Јошито Нишиока од Јапонија. Од фаворитите ноќеска место меѓу 16 најдобри на престижниот турнир во […]

Ѓоковиќ успешно ја почна одбраната на трофејот во Индијан Велс

Ѓоковиќ успешно ја почна одбраната на трофејот во Индијан Велс

Новак Ѓоковиќ успешно ја почна одбраната на трофејот на АТП турнирот во Индијан Велс, САД. Србинот ноќеска го победи Кајл Едмунд (Велика Британија) со 2-0, по сетови 6:4 и 7:6. Ѓоковиќ кој е прв фаворит по испаѓањето на првиот светски рекет Енди Мареј, во следната рунда ќе се сретне со Хуан Мартин Дел Потро од […]

Вилијамс поради повреда и го препушта првото место на Кербер

Вилијамс поради повреда и го препушта првото место на Кербер

Американската тенисерка Серена Вилијамс поради повреда го откажа учеството на турнирот во Индијан Велс и со тоа го отстапи првото место на ВТА листата на Германката Анџелик Кербер. Кербер се враќа на лидерската позиција на светската рејтинг листа по два месеци, кога, поради трофејот на Австралија Опен на Вилијамс ја загуби својата позиција. Американката минатата […]

Македонија со четири млади тенисери ќе учествува на два шампионата во Анталија

Македонија со четири млади тенисери ќе учествува на два шампионата во Анталија

Четири млади тенисери од Македонија заедно со селекторот Дејан Маринковиќ во следните две недели ќе бидат дел од двата шампионата за играчи до 14 години. Македонија заедно со уште 16 други држави ќе биде дел од Источно- европските првенства за млади тенисери што ќе се играат во Анталија. За Македонија ќе играат: Берк Бугариќ и […]

Мареј ја зголеми предноста пред Ѓоковиќ

Мареј ја зголеми предноста пред Ѓоковиќ

Британскиот тенисер Енди Мареј ја зголеми својата предност на лидерската позиција на АТП рејтинг листата и сега има 2.215 поени во однос на Новак Ѓоковиќ. Мареј минатата недела триумфираше на турнирот во Дубаи и со тоа освои 500 поени, додека Ѓоковиќ е елиминиран уште во 3.коло на турнирот во Акапулко каде освои само 90 поени. […]

Квери победник на АТП турнирот во Акапулко

Квери победник на АТП турнирот во Акапулко

Американецот Сем Квери го победи шпанскиот тенисер Рафаел Надал со 2-0 во финалето на АТП турнирот во Акапулко, Мексико одиграно во раните утрински часови. Квери го доби првиот сет со 6:3, додека вториот беше решен во тај-брејк со 7:3. За Квери ова е деветти трофеј во кариерата и прв во Акапулко, воедно и прв Американец […]