Во случајот со водителот на Би-Би-Си нема кривично дело, тврди лондонската полиција

Од:

Специјалниот одред за криминал утврди дека нема информации кои укажуваат на тоа дека е сторено кривично дело во случајот на водител на Би-Би-Си кој беше обвинет од млад човек дека му платил за сексуално експлицитни фотографии, соопшти денеска лондонската полиција. при донесувањето на овој заклучок, истражителите разговарале со голем број страни, вклучително и Би-Би-Си, жалителот и неговото семејство.

Се додава дека полицијата нема да презема понатамошни дејствија, а британскиот јавен сервис може да продолжи со внатрешната истрага, пренесува Би-Би-Си.

Во соопштението се наведува дека полицијата е запознаена со пишувањето на медиумите за нови обвиненија против истиот водител, но се нагласува дека на полицијата не и биле проследени конкретни детали. Името на водителот не беше познато до денеска кога Вики Флинд објави дека се работи за нејзиниот сопруг Хју Едвардс, едно од најпознатите ТВ лица во Велика Британија.

Би можело да ве интересира

Светските медиуми испратија писмо до израелските власти, меѓу нив BBC, CNN, AFP

Скандал во Би-Би-Си: Познат водител е манијак, го криеле неговото име додека не проговори неговата сопруга

Би-би-си го повлече Гери Линекер од програма поради твит против владата

Би-Би-Си за несреќата кај Киев: Летањето на мала височина помага да се избегнат ракети, но носи ризици и е исклучително стресно за пилотите

А1он

Би-Би-Си го осуди апсењето на својот новинар, кој известуваше за демонстрациите во Шангај

А1он

Русија блокира пристап до веб-страницата на Би-би-си и вети нови одмазднички санкции за медиумите

А1он