Русија блокира пристап до веб-страницата на Би-би-си и вети нови одмазднички санкции за медиумите

Од:

Руските власти денеска блокираа пристап до сајтот на британскиот јавен сервис Би-Би-Си, изјави портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова.

Таа во објава на социјалната мрежа Телеграм додаде дека „ова е само почеток на акции што се одговор на информациската војна иницирана од Западот“.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

ЕУ увезува руска нафта преку турските пристаништа

ЕУ: Русија да ги заборави замрзнатите средства и по укинувањето на санкциите

Седум лица загинаа, а осум се повредени во пожар во московскиот регион

ФСБ уапси две лица кои подготвувале терористички напад во Русија

Горан Наумовски

Под обвинение за примање мито уапсен e генерал на руската армија

Рјабков: Тврдењата на Пентагон за руско лансирање антисателитско оружје се лажни