Скандал во Би-Би-Си: Познат водител е манијак, го криеле неговото име додека не проговори неговата сопруга

Од:

Водителот на Би-Би-Си Хју Едвардс е именуван како личност која вознемирувал дете и му платила 35.000 фунти за експлицитни фотографии. Скандалот кој ја тресе британската телевизија трае повеќе од една недела, а за тоа време ниту еден медиум не откри за која водител станува збор.

Името на Едвардс го откри неговата сопруга Вики Флинд, откако таблоидите со денови пишуваа за деталите од скандалот, без да откријат за која „познат водител со повеќедецениска кариера“ станува збор.

„Мојот сопруг страда од сериозни проблеми со менталното здравје и е во болница, каде што е згрижен и каде ќе остане во догледна иднина“, рече таа.

По објавата на неговата сопруга, водителката Софи Роворт во живо на Би-Би-Си потврди дека Едвардс му платил на детето за експлицитните фотографии.

Уредничката за култура во Би-Би-Си, Кејти Резал, додаде дека оваа вест сигурно ќе ги шокира гледачите, бидејќи Едвардс со години „ги отелотворува вредностите“ на таа телевизија.

Сопругата на Едвардс во живо објави дека тој е водител во центарот на скандалот, плаќајќи барем еден малолетник за експлицитни фотографии. Малолетникот ги искористил парите – 35.000 фунти собрани во текот на три години – на дрога, а од објавувањето, уште најмалку тројца млади се појавија со обвинувања против водителот. Многу водители на „Би-Би-Си“ со денови беа принудени на социјалните мрежи да негираат дека се во центарот на приказната, апелирајќи до своите колеги да се именуваат.

Би можело да ве интересира

Во случајот со водителот на Би-Би-Си нема кривично дело, тврди лондонската полиција

Би-би-си го повлече Гери Линекер од програма поради твит против владата

Би-Би-Си за несреќата кај Киев: Летањето на мала височина помага да се избегнат ракети, но носи ризици и е исклучително стресно за пилотите

А1он

Водителот Алекс Џонс пријави банкрот – треба да плати отштета од една милијарда долари

Би-Би-Си го осуди апсењето на својот новинар, кој известуваше за демонстрациите во Шангај

А1он

Русија блокира пристап до веб-страницата на Би-би-си и вети нови одмазднички санкции за медиумите

А1он