Би-би-си го повлече Гери Линекер од програма поради твит против владата

Од:

Британскиот јавен сервис Би-Би-Си денеска објави дека го повлекува познатиот водител Гери Линекер од емисијата „Натпревар на денот“ по неговата објава на Твитер во која го спореди говорот на владата за бегалците со говорот на Германија во 1930-тите.

Кога британската конзервативна влада во вторникот објави нов нацрт-закон за да ги спречи мигрантите кои пристигнуваат преку Каналот да бараат азил, поранешниот англиски репрезентативец кој е многу активен на Твитер, ја осуди „суровата политика насочена кон најранливите луѓе со јазик кој не се разликува од оној во Германија во 1930-тите“.

Зборовите на 62-годишниот Линекер, кој има речиси девет милиони следбеници на Твитер, предизвикаа жива полемика во контекст на тензиите околу прашањето за имиграцијата, но и за повторените критики на британскиот десничарски јавен сервис за неговата непристрасност.

Би-Би-Си тогаш соопшти дека ќе разговара со водителот на своето фудбалското шоу „Натпревар на денот“ и рече дека верува оти неодамнешната активност на Линекер на социјалните мрежи е прекршување на насоките на компанијата и дека тој треба да се држи настрана од преземањето страни за партиската политика и политичките спорови.

„Би-Би-Си одлучи дека тој (Гери Линекер) ќе се повлече од „Натпревар на денот“ додека не постигнеме јасен договор за неговата употреба на социјалните мрежи“, соопшти компанијата и прецизира дека ова барање било упатено „по долго време. разговор со него и со неговиот тим во последните денови“.

По бурните реакции предизвикани од твитот, Линекер повтори дека останува на своите изјави, а вчера изјави дека брза да биде домаќин на неговата емисија во сабота.

Гери Линекер има 48 за англиската фудбалска репрезентација, од 1999 година ја води емисијата „Натпревар на денот“ на Би-би-си.

Би можело да ве интересира

Светските медиуми испратија писмо до израелските власти, меѓу нив BBC, CNN, AFP

Во случајот со водителот на Би-Би-Си нема кривично дело, тврди лондонската полиција

Скандал во Би-Би-Си: Познат водител е манијак, го криеле неговото име додека не проговори неговата сопруга

Би-Би-Си за несреќата кај Киев: Летањето на мала височина помага да се избегнат ракети, но носи ризици и е исклучително стресно за пилотите

А1он

Би-Би-Си го осуди апсењето на својот новинар, кој известуваше за демонстрациите во Шангај

А1он

Русија блокира пристап до веб-страницата на Би-би-си и вети нови одмазднички санкции за медиумите

А1он