Во Норвешка во тек се преговори меѓу претставници на власта и опозицијата во Венецуела

Во Норвешка во тек се преговори меѓу венецуелската Влада и опозицијата, потврди денеска венецуелскиот амбасадор во ОН Хорхе Валеро. Средбата се одржува со цел да се изнајде решение за кризата по неуспешниот бунт против претседателот Николас Мадуро.

– Да, се водат разговори меѓу владата и демократскиот дел на опозицијата…венецуелската Влада сака дијалог, истакна Валеро, одговарајќи на новинарско прашање. Валеро го осуди мешањето на САД, откако американскиот претседател Доналд Трамп ги зајакна санкциите против венецуелската влада и отворено застана зад опозицискиот лидер Хуан Гуаидо, кој се прогласи за привремен претседател. Валеро го нарече Трамп воен злосторник.

– За жал, постои и опозиција која поттикнува на војна, терористичка и фашистичка…марионета на американското царство, истакна Валеро.

Норвешкото Министерство за надворешни работи соопшти дека не ги коментира можните улоги во потенцијалните мировни преговори или оние кои се во тек.

– Норвешка со голема загриженост ја следи ситуацијата во Венецуела. Силно ги охрабруваме страните да најдат политичко и мирно решение за да се избегне натамошна ескалација, соопшти портпаролката на норвешкото МНР.

Би можело да ве интересира

Мадуро: ЕУ уценува со нови санкции

ЕУ подготвена за нови санкции против Венецуела

Ана Ололовска

Опозицијата во Венецуела ги продолжува разговорите на Барбадос

Ана Ололовска

СИРИЗА реагира на одлуката на Владата за признавање на Гуаидо за привремен претседател на Венецуела

Грција го призна Хуан Гуаидо за времен претседател на Венецуела

Ана Ололовска

На Барбадос заврши нова рунда разговори меѓу венецуелските власти и опозицијата

Ана Ололовска