Норвешка го зголеми бројот на регрути: Мора да имаме доволно луѓе, ќе ни требаат се повеќе и повеќе

Од:

Норвешката влада денеска соопшти дека ќе го зголеми бројот на регрути од сегашните 9.000 на 13.500.

„Мораме да имаме доволно луѓе со соодветно знаење во вистинско време. Ќе ни требаат повеќе луѓе со професионално воено знаење“, рече министерот за одбрана Бјорн Арилд Грам.

Тој изјави дека ќе бидат инвестирани неколку стотици милиони долари во воениот објект во Тернингмоен, северно од Осло, каде ќе бидат примени сите нови регрути.

Се проценува дека бројката од 13.500 регрути ќе биде достигната во 2036 година.

Данска минатиот месец соопшти дека сака да го зголеми бројот на војници, со проширување на регрутирањето на жените и продолжување на воената служба од четири на 11 месеци.

Целта е да се зголеми бројот на регрути за 300, на 5.000, според АП.

Би можело да ве интересира

Спасени се сите патници од хеликоптерот кој падна во океанот во близина на Норвешка

Горан Наумовски

Исчезна хеликоптер во Норвешка, започната е спасувачка акција по преживеаните

ВИДЕО: Норвешки крузер со илјадници патници блокиран кај Маурициус поради страв од колера

Русија победува во Украина, западното оружје е потрошено тврдат норвешките тајни служби

(ВИДЕО) Снежна бура во Норвешка, хаос во Осло

Кавги меѓу соседите: 42 ирваси од Норвешка ја минале границата на пасење, Русите бараат милионска отштета