ВИДЕО: Норвешки крузер со илјадници патници блокиран кај Маурициус поради страв од колера

Од:

Маурициус одби дозвола норвешкиот брод за крстарење да се закотви во главниот град Порт Луис поради стравувањата од можна појава на колера на бродот. Најмалку 15 луѓе на бродот Норвешка зора се во изолација поради сомневање за болест. Властите на Маурициус рекоа дека одлуката за блокирање на бродот „е донесена за да се избегнат какви било здравствени ризици“.

Вчера се земени мостри за тестирање, а резултатите треба да се знаат утре. Патниците развиле благи симптоми на стомачна болест за време на патувањето во Јужна Африка, изјави претставник на Норвешката Cruise Line Holdings. Холандски патник на бродот изјавил за BN DeStem дека капетанот им рекол дека таму може да избие колера.

Во текот на изминатите неколку месеци, имаше епидемија на колера во јужна Африка, а најпогодена е Замбија. Според податоците на ОН, од јануари 2023 година, најмалку 188.000 луѓе се заразени со колера во седум јужноафрикански земји. Повеќе од 3.000 луѓе загинаа.

„Здравјето и безбедноста на патниците, како и на земјата во целина, се од најголема важност за властите“, соопшти Капетанијата на пристаништата во Маурициус. Бродот пристигна во Маурициус во саботата навечер и требаше да застане на островот Реунион.

Во авионот има 2184 патници и 1026 членови на екипажот. Во Порт Луис требаше да се симнат околу 2.000 луѓе, а во исто време се очекуваше да се качат уште 2.000. Оние кои се симнаа или сакаа да се приклучат на крстарењето ќе можат да се качат на бродот на 27 февруари, изјави портпаролот на норвешката линија за крстарење.

Би можело да ве интересира

Насилник со нож нападнал неколку лица: Полицијата го совладала напаѓачот

Норвешка го зголеми бројот на регрути: Мора да имаме доволно луѓе, ќе ни требаат се повеќе и повеќе

Спасени се сите патници од хеликоптерот кој падна во океанот во близина на Норвешка

Горан Наумовски

Исчезна хеликоптер во Норвешка, започната е спасувачка акција по преживеаните

Русија победува во Украина, западното оружје е потрошено тврдат норвешките тајни служби

(ВИДЕО) Снежна бура во Норвешка, хаос во Осло