kolera

Свет

ВИДЕО: Норвешки крузер со илјадници патници блокиран кај Маурициус поради страв од колера

А1он
Маурициус одби дозвола норвешкиот брод за крстарење да се закотви во главниот град Порт Луис поради стравувањата од можна појава на колера на бродот. Најмалку
Свет

Најголема епидемија на колера во последните две децении во Малави, починати 750 лица

А1он
Најголемата епидемија на колера што го погоди Малави во последните две децении однесе 750 животи, рече министерката за здравство на земјата, додека шефот на Светската
Свет

СЗО: Климатските промени ја поттикнуваат колерата низ светот

А1он
Климатските промени доведоа до значително поголеми и посмртоносни епидемии на колера пријавени во околу 30 земји оваа година, соопшти синоќа Светската здравствена организација (СЗО). СЗО
Свет

СЗО: Залихите на вакцини против колера се „празни или екстремно мали“

А1он
Официјален претставник на Светската здравствена организација (СЗО) денеска изјави дека глобалните залихи на вакцини против колера „моментално се празни или екстремно ниски“ поради повторното заживување
Свет

Хаити ги доби првите пратки вакцини против колера од СЗО

А1он
На Хаити доставени се повеќе од еден милион дози орални вакцини против кÐ �лера, соопшти денеска Светската здравствена организација (СЗО). Меѓународната координативна група на СЗО
Свет

СЗО: Поради недостиг, да се користи само една доза од вакцината против колера

А1он
Светската здравствена организација (СЗО) и нејзините партнери денеска препорачаа земјите каде што има колера привремено да користат само една доза вакцина наместо две, како што
Свет

Епидемијата на колера однесе 41 живот во Сирија

А1он
Сириското Министерство за надворешни работи ја потврди смртта на 41 лице како последица на колера. Од почетокот на септември кога е регистриран првиот случај досега