mauricius

Свет

ВИДЕО: Нафтена дамка го уништи еден од најчистите морски брегови во светот

А1он
Маурициус денеска прогласи еколошка катастрофа откако нафта се изли од насукан танкер блиску до брегот на островската држава во Индискиот Океан. Објавените снимки покажуваат како
Свет

Први три случаи на коронавирус во Маурициус

А1он
Маурициус ги потврди првите три случи на коронавирус, соопшти денеска владата на оваа островска земја во Индиски океан. „Станува збор за државјани на Маурициус кои
Свет

Меѓународниот суд на правдата одлучува за спорот меѓу Британија и Маурициус за архипелагот Чагос

А1он
Долгогодишниот спор меѓу Велика Британија и Маурициус, во врска со статусот на архипелагот Чагос, во Индискиот Океан, ќе биде испитуван од Меѓународниот суд на правдата.