Русија победува во Украина, западното оружје е потрошено тврдат норвешките тајни служби

Од:

Норвешките тајни служби предупредуваат дека Русија презема иницијатива во Украина. Западното оружје главно се истроши или се губи на бојното поле, се вели во анализата на ДВ.

Според годишниот безбедносен извештај Фокус на норвешките разузнавачки служби, Русија сè повеќе презема иницијатива во Украина и е на пат да постигне доминација во борбите. Тоа може да се види од развојот на ситуацијата во Авдијивка, каде што украинските сили беа принудени да се повлечат.

Испораките на западно оружје ѝ овозможија на војската на Украина да ја спречи Русија да направи значителен воен напредок во Украина минатата година, но голем дел од испорачаниот материјал беше изгубен или потрошен на бојното поле, се вели во извештајот, според германскиот весник „Франкфуртер алгемајне цајтунг“.

Украинската офанзива во 2023 година изврши силен притисок врз руските трупи, но тие се консолидираа и повторно ги зајакнаа нивните одбранбени линии. „Во 2024 година Украина не успеа да ја задржи иницијативата во војната“, наведуваат Норвежаните. Русија, од друга страна, презеде некои успешни чекори и мобилизираше голем број нови војници, таа може да мобилизира три пати повеќе регрути за војна од Украина.Покрај тоа, западните санкции имаат помало влијание врз руската економија од очекуваното.

Стапките на производство на муниција, борбени возила, дронови и проектили се повисоки од пред една година. Русија добива зголемена воена поддршка од Кина, Северна Кореја, Иран и Белорусија, се вели во извештајот. Што се однесува до Кина, таа не испорачува оружје, но испорачува воена опрема и компоненти кои се од клучно значење за воениот нагон и војната на Русија.

Рускиот режим верува дека времето работи за нив и дека тие се подготвени за „продолжена војна“, продолжува извештајот. Затоа, на Киев ќе му биде потребна „суштинска“ воена помош од Западот за да има каква било надеж да ја сврти ситуацијата, изјави шефот на военото разузнавање презентирајќи го извештајот. Извештајот го составуваат секоја година од норвешката служба за надворешно разузнавање НИС, домашната разузнавачка служба PST и органот за национална безбедност НСМ.

Русија „со години ја мапираше критичната инфраструктура за нафта и гас на Норвешка“, се додава во извештајот. Собраното знаење може да стане важно во случај на конфликт. Русија користи голем број цивилни бродови за разузнавачки активности и собира информации.

Како резултат на руската агресивна војна, Норвешка стана главен снабдувач на енергија во Европа. Конкретно гасната инфраструктура може да биде цел на саботажа или обиди за попречување на работата преку сајбер напади, се вели во извештајот. Минатата година норвешките тајни служби предупредија дека нивната земја ќе биде една од првите цели доколку дојде до ескалација на конфликтот меѓу Русија и западните земји.

Би можело да ве интересира

Руски воен репортер убиен во украинскиот напад со дронови

(ВИДЕО) Украински напад на осум области во Русија: двајца мртви, оштетени трафостаници и рафинерија

Орбан: Запад на чекор до испраќање војска во Украина

Украина предупредува на трета светска војна пред клучната одлука во Америка

Катерина Ѓуровски

(ВИДЕО) Украинците објавија снимка: Вака изгледа град кој го напаѓаат Русите

САД одделно ќе гласа за помош на Украина и Израел, републиканците на Трамп се закануваат