Исчезна хеликоптер во Норвешка, започната е спасувачка акција по преживеаните

Од:

Неколку лица биле забележани вечерва во Атлантскиот Океан, откако хеликоптер кој претходно испратил аларм исчезнал кај брегот на Норвешка, соопшти норвешката спасувачка служба.

Спасувачката операција е во тек, а не се знае колку луѓе имало во хеликоптерот, пренесува Ројтерс.

Норвешкиот јавен сервис НРК јавува дека на местото на инцидентот западно од градот Берген има неколку возила за итна помош.

Директорката на Бристу Норвешка Хајди Волф Бројк изјави дека хеликоптерот припаѓа на компанијата која превезува екипажи до нафтените инсталации во Северното Море.

Би можело да ве интересира

Насилник со нож нападнал неколку лица: Полицијата го совладала напаѓачот

Македонец доживеал мозочен удар во Унгарија, денеска е префрлен во Скопје со медицинскиот хеликоптер

Катерина Ѓуровски

Норвешка го зголеми бројот на регрути: Мора да имаме доволно луѓе, ќе ни требаат се повеќе и повеќе

Министерството за одбрана ќе набавува повеќенаменски транспортни хеликоптери

Спасени се сите патници од хеликоптерот кој падна во океанот во близина на Норвешка

Горан Наумовски

ВИДЕО: Норвешки крузер со илјадници патници блокиран кај Маурициус поради страв од колера