Во Хонгконг уапсен лидер на забранета партија за независност

Од:

Полицијата во Хонгконг уапси осум лица, помеѓу кои и Енди Чан, основачот на забранета Национална партија на Хонгконг.

Според полицијата тие се уапсени поради поседување на оружје и експлозив.

Национална партија на Хонгконг е формирана во 2016 година, а нејзините членови се жалат на влијанието на копнениот дел на Кина врз Хонг Конг.

Партијата е забранета во септември 2018 година со образложение дека ја загрозува националната безбедност.

Би можело да ве интересира

Хонкгонг: Одбележана годишнината од ланските судири со полицијата

А1он

О’Брајан: САД ќе воведат санкции за Кина доколку го примени законот за Хонгконг

Ландов

Новогодишни протести во Хонгконг

ВИДЕО: Судири на полицијата и демонстрантите во трговски центри во Хонгконг

Уапсени 11 лица со оружје пред денешните протести во Хонгконг

Рекорден одзив на локалните избори во Хонгонг