Се подаруваат 500.000 авионски карти

Од:

Владата на Хонгконг најави дека има намера да подари 500.000 бесплатни авионски карти во рамки на напорите да се оживее турзимот и повторно да се привлечат посетителите во градот, објави CNN.

Како што се наведува, иницијативата наречена „Здраво Хонгконг претставена е во четвртокот, а не неа е работено повеќе од две години. Бесплатните билети ќе бидаат распоредени на три авиокомпании, Катаи Пацифик, ХК експрес и Хонгконг ерлајнс, а 500.000 карти го чинеа Хонгконг околу 254,8 милиони долари. Патниците кои сакаат бесплатно да патуваат може да ја посетат првата страна на „Светот на победникот“ од 1 март и да го внесат своето име во лотаријата за да добијат карта.

Како што е најавено, влезниците ќе бидат поделени во три бранови: од 1 март на луѓето ширум Југоисточна Азија, од 1 април во континетална Кина, а од 1 мај на жителите на останатите делови во светот.

Би можело да ве интересира

Русија: Американски бомбардери откриени во близина на границата со Русија

Горан Наумовски

Министерство за одбрана: Италијанските воздухопловни сили ќе учествуваат во патролирање на македонското небо

„Луфтханза“ влегува на македонскиот пазар, стартува новата авиолинија Скопје-Франкфурт

Ана Ололовска

Продолжениот Велигденски викенд повеќе од половина ќе ги исполни сместувачките капацитети на охридското крајбрежје

Ана Ололовска

Од 20 јуни чартер лет од Скопје до Кипар

Ана Ололовска

Кои се најевтини грчки острови, дали сместувањето е поскапо на островите или во континентална Грција, преглед на просечните цени за летување

Ана Ололовска