Во Африка од Ковид-19 починале повеќе од 300 луѓе

Од:

Бројот на заразени со коронавирусот во Африка достигна 7.741 од кои 313 лица починале, а 640 оздравеле, соопшти денеска Африканската унија.

Дури 50 од 54 земји во Африка се погодени од пандемијата.

Најголем број пациенти се регистрирани во Северна Африка, каде што 3.280 луѓе биле заразени со вирусот, а 217 починале. Индивидуално, во Алжир се пријавени 986 случаи на инфекцијата и 83 смртни случаи, 985 случаи и 66 смртни случаи во Египет, 791 случаи и 48 смртни случаи во Мароко.

Би можело да ве интересира

Се повеќе Европејци имаат необични миленици, издадено е предупредување дека се опасни

А1он

Научниците алармираат поради новата варијанта на Ковид-19

Горан Наумовски

Прва тужба во Германија поради последиците од вакцината против корона на Фајзер

Ана Ололовска

Кинески научник: Можно е пандемијата да започнала со истекување на вирусот од лабораторија

Ана Ололовска

СЗО прогласи крај на пандемијата на коронавирус

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Навивачка погина во стампедо: Тажен епилог на хаосот пред мечот во Мароко

Предраг Петровиќ