(ВИДЕО) Силен земјотрес во Непал, најмалку 128 мртви: Се тресеше се до Њу Делхи

Од:

Најмалку 128 луѓе загинаа, а десетици се повредени во Непал кога силен земјотрес го погоди западниот регион Џајаркот, соопштија денеска официјални лица, додека куќите во областа се урнаа, а зградите се тресат до Њу Делхи во соседна Индија.

Земјотресот се случи вчера во 23:47 часот по локално време, со јачина од 6,4 степени, соопшти Непалскиот национален сеизмолошки центар. Германскиот истражувачки центар за геонаука го измери земјотресот со јачина од 5,7, што е помалку од првичните 6,2, додека Американскиот геолошки институт го измери 5,6 степени.

Земјотресот е најсмртоносниот од 2015 година, кога во два земјотреси во хималајската земја загинаа околу 9.000 луѓе. Цели градови, храмови стари со векови и други историски локалитети потоа беа претворени во урнатини, при што беа уништени повеќе од милион домови, што ја чинеше економијата 6 милијарди долари.

Официјалните лица стравуваат дека бројот на жртвите од земјотресот може да се зголеми бидејќи не успеале да воспостават контакт во ридско подрачје во близина на епицентарот, на околу 500 километри западно од главниот град Катманду, каде што исто така се почувствувале потреси. Округот има население од 190.000 со села расфрлани во оддалечените ридови.

„Бројот на повредени би можел да биде во стотици, а бројот на загинати исто така може да се зголеми“, изјави за Ројтерс функционерот на областа Јајаркот, Хариш Чандра Шарма.

Портпаролот на полицијата Кубер Кадијат рече дека 92 лица загинале во Јајаркот и 36 во соседниот округ Рукум Запад, и двете во провинцијата Карнали. Епицентарот бил во селото Рамиданда. Најмалку 85 лица се повредени во Рукум Вест и 55 во Јајаркот, изјави официјален кабинет на премиерот, додека Шарма рече дека најмалку 50 луѓе се во болниците само во Јајаркот.

„Многу куќи се урнаа, многу други развија пукнатини. Илјадници жители ја поминаа цела ноќ на ладно, отворено тло бидејќи беа премногу исплашени да влезат во испуканите куќи додека се случија последователните потреси“, рече Шарма.

Службите за пребарување и спасување треба да ги расчистат патиштата блокирани од лизгање на земјиштето предизвикано од земјотресот за да стигнат до погодените области, велат полициски извори. Премиерот Пушпа Камал Дахал рано утрово полета во погодената област со 16-член воено медицински тим за да ги надгледува напорите за пребарување, спасување и помош, соопшти неговата канцеларија.

Снимките од локалните медиуми покажуваат срушените фасади на повеќекатните куќи од тули, со расфрлани големи парчиња мебел. Видеата на мрежата Х покажаа луѓе како трчаат на улица додека некои згради беа евакуирани.

Би можело да ве интересира

Приведен криумчар на мигранти: Возел мигранти од Непал

А1он

Силен земјотрес го погоди Непал

Силен земјотрес во Непал

Непал ги заостри правилата поради бројните смртни случаи на Монт Еверест

Ана Ололовска

Планинар кој 10 пати се искачи на Монт Еверест загина на планина во Непал

Ана Ололовска

Голема лавина на Монт Еверест, исчезнаа тројца непалски водичи

Горан Наумовски