ВИДЕО: Се појави снимка од страотната несреќа на жичницата во Италија

Од:

Видеоснимка која ја прикажува ужасната несреќа која се случи на жичница во Италија минатиот месец, во која загинаа 14 луѓе, беше објавена денеска.

На снимката долга 20-тина секунди, се гледа како вагончето од жичницата најпрвин нормално се качува, но на врвот на ридот, непосредно пред да пристигне во станицата, Кабината нагло тргнува надолу и на крајот се одвојува од сајлата и паѓа.

Несреќата, една од најтешките во историјата на Италија, ја преживеа само едно петгодишно дете, а загинаа неговото двегодишно братче, родителите, како и прадедото и прабабата на детето.

Против повеќе функционери на компанијата која управува со жичницата на северот на Италија се води кривична постапка, затоа што намерно го деактивирале системот за итно кочење, кој требало да ја блокира кабината во моментот кога пукнала сајлата.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Прославата на европската титула го зголеми бројот на новозаразени со Ковид-19 во Италија

Катерина Павлова-Николовска

Тинејџери си ги тужат родителите затоа што не ги пуштаат да се вакцинираат

Жарко Настоски

Во Италија загина 22-годишно момче, а десетици се повредени во шампионската прослава

Жарко Настоски

Еруптираше вулканот Етна на Сицилија, затворен аеродромот во Катанија

Ана Ололовска

Голема полициска акција во Италија, уапсени 85 лица

Ана Ололовска

Италијанската полиција разби мрежа за лажни ковид пасоши