Несреќа во Турција: Туристи паднаа од кабина на жичарница, има и мртви

Од:

Спасувачка акција е во тек во Анталија, откако група туристи пропаднале низ кабина од жичарница.

Спасувачите и понатаму се обидуваат да ги евакуираат сите туристи кои се заглавени во кабините кои останале да висат по несреќата. Досега се спасени речиси 100 лица од околу 180 заглавени лица.

Најмалку едно лице загинало во несреќата, а околу 10 се повредени, откако паднале од висина. Во потрагата се вклучени спасувачки хелокоптери и воени транспортни авиони.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Голема несреќа во Мексико: Силен ветер ја сруши бината на предизборен митинг, има мртви

Едно лице почина, а друго се бори за живот по повреди добиени во лифт во угостителски објект во Штип

Несреќа во Хрватска, загинаа четворица мигранти

Горан Наумовски

Во каменолом во Хрватска несреќно загина работник

(ВИДЕО) Автобус полн со патници падна во река во Санкт Петербург

Горан Наумовски

Автомобил излетал од тркачка патека и влетал во публика: Има мртви, меѓу нив и дете