(ВИДЕО) Руски амбасадор сакаше да положи венец, Полјаци го запреа и го навредуваа

Од:

Проукраински активисти го спречија рускиот амбасадор во Полска да положи венец пред мавзолејот на советските војници во Варшава, додека Русија ја слави победата над нацистичка Германија во Втората светска војна, пренесе агенцијата Франс прес.

Десетици активисти поставија уметничка инсталација пред мавзолејот составена од стотици украински знамиња и крстови во спомен на Украинците убиени во руската инвазија.

Инсталацијата вклучуваше и неколку модели на станбени згради уништени во руското гранатирање на украинските градови. Амбасадорот Сергеј Андрејев, кој се обиде да положи венец на мавзолејот, не можеше да се пробие и на крајот положи венец пред инсталацијата.

„Како што можете да видите, повторно сме соочени со нарушување на редот. За жал, ова е втор пат да не положиме венец на споменикот на советските војници кои загинаа овде борејќи се против фашизмот“, се пожали Андреев.

Би можело да ве интересира

Злосторство во Полска: Пронајдени тела на три бебиња, мајката осомничена за убиство и инцест

Горан Наумовски

Сантос се уште не знае дали ќе остане селектор на Полска

Горан Наумовски

ВИДЕО: Полициски хеликоптер се урна врз станбена зграда

Предраг Петровиќ

ВИДЕО: Влезе во морето, не забележа кога ја прободе, веднаш префрлена во болница

Предраг Петровиќ

ВИДЕО: Спасувач турна момче со нога од висина од 10 метри

Предраг Петровиќ

Лукашенко: И наредив на владата да ги обнови контактите со Полска