Инцидент во Виена: Тинејџер со ножици избодел другар

Од:

Во средно училиште во Виена се случил инцидент во кој ученик (13) по наставата со ножици избодел другар (12).

Двајцата го напуштале училиштето по часовите кога 13-годишникот нападнал училиштен другар.

Според австриските медиуми, инцидентот се случил во петокот околу 13 часот во образовна институција во Пеларнштрасе и при нападот 13-годишникот користел тапи ножици.

На инцидентот му претходела жестока расправија меѓу другарите, која ескалирала кога тие излегувале од зградата.

Се уште не е познат мотивот за нападот.

На повреденото момче веднаш му била укажана соодветна лекарска помош и е пренесено во болница.

Би можело да ве интересира

Тројца скопјани каменувале автобус, искршиле неколку прозори

Тинејџер од Босна и Херцеговина се заканувал дека ќе разнесе продавници во Виена

Горан Наумовски

Инцидент во Велс: Избодени со нож се неколку лица

Горан Наумовски

Откажани летовите Скопје – Виена поради штрајкот во „Аустријан ерлајнс“

Авганистанец е осомничен за убиството на три сексуални работнички во бордел во Виена

Горан Наумовски

Авганистанец уби три жени во Виена