ВИДЕО: Патнички авон падна во езерото Викторија, во тек се спасувачка акција

Од:

Спасувачката операција беше започната рано утринава откако патнички авион се урна во езерото Викторија во Танзанија, соопшти авиокомпанијата.

Претседателот на Танзанија преку социјалните мрежи повика на смиреност додека спасувачите се на местото на несреќата и се обидуваат да пронајдат преживеани патници.

Локалните медиуми јавуваат дека 26 луѓе од 49 патници и членови на екипажот биле спасени, но овие податоци не се официјално потврдени.

Авионот, кој полетал од главниот град Дар ес Салам, „изутринава паднал во езерото Викторија поради невреме и обилни дождови“, објавија танзаниските власти.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Авион со 72 патници се урна во Непал, најмалку 40 мртви

Катерина Павлова-Николовска

ВИДЕО: Авион ја прелета пистата и заврши во езеро

Авион со туристи се урна над платото Наска во Перу

А1он

Девет лица загинаа, а десетици се водат за исчезнати, во бродолом во Индискиот Океан

Ана Ололовска

ВИДЕО: Авион се урна во град во Калифорнија, нема преживеани

Катерина Павлова-Николовска

Тројца полицајци и член на обезбедување убиени пред француската амбасада во Танзанија

А1он