ВИДЕО: Авион се урна на автопат на Флорида, двајца мртви

Од:

Две лица загинаа, а уште три се повредени откако мал авион се урна на автопат на Флорида во петокот попладне, откако наводно доживеал дефект на двата мотора, соопштија властите.

Авионот се урна на Меѓудржавниот пат 75 според Федералната управа за авијација. Тој се судрил со возило, соопшти автопатската патрола на Флорида.

Канцеларијата на шерифот на округот Колиер соопшти дека има две потврдени жртви во несреќата, пилотот и копилотот.

Три лица ја преживеаја несреќата – член на екипажот и двајца патници, соопшти канцеларијата на шерифот. Тројцата преживеани беа снимени на видео од случаен минувач додека бегаат од урнатините. Тие биле префрлени во подрачна болница за лекување на неодредени повреди, велат од канцеларијата на шерифот.

„Прелиминарните информации што ги имаме се дека пилотот преку радио сигнализирал дека авионот има двоен дефект на моторот при приближувањето кон аеродромот“, се вели во соопштението на НТСБ.

На локацијата по несреќата можеше да се забележи голем пожар и разгорен облак од црн чад.

Џо Робинсон, очевидец, изјави за ABC News дека возел кон север на I-75 кога наишол на чад.

„Брзо сфатив дека се работи за приватен авион на патеката за југ, кој беше целосно урнат, зафатен во пламен“, рече тој.

Тој рече дека видел и оштетен камион надвор од автопатот.

„Генерално, тоа беше само хаотична, интензивна сцена“, рече Робинсон.

Би можело да ве интересира

Флорида ќе им забрани на децата под 14 години да користат социјални мрежи

Катерина Ѓуровски

(ВИДЕО) Авион се урна на камперска населба на Флорида, има мртви

ВИДЕО: Четворица го преживеаја падот на рускиот авион во Авганистан, се трга по двајца

ВИДЕО: Се урна руски патнички авион

Катерина Ѓуровски

Тројца повредени во авионска несреќа во Франција

(ВИДЕО) Крвава Ноќ на вештерките на Флорида: двајца мртви, 18 повредени

Катерина Ѓуровски