Florida

Свет

Флорида и други сојузни држави со строги закони против абортус

А1он
Гувернерот на Флорида, Рон Десантис, денеска потпиша закон за мерки против абортус според кој изведување на процедурата по 15 месечна бременост се смета за незаконска,
Свет

Државата Флорида спротивно сојузните власти – нема да препорачува вакцинирање здрави деца против Ковид-19

А1он
Здравствените власти на американската сојузна држава Флорида ќе постапуваат спротивно упатствата на Центарот за контрола и превенција на болести на САД најавувајќи дека нема да
Свет

ВИДЕО: Хеликоптер се урна меѓу луѓе на популарната плажа во Мајами

А1он
Хеликоптер се урна на популарната Мајами Бич, во непосредна близина на луѓето кои беа на плажата. „Хеликоптер се урна денеска во Атлантскиот Океан во близина
Свет

Флорида забрани строги барања за вакцинација во училиштата и деловните субјекти

А1он
Флорида им забрани на училиштата и бизнисите да бараат вакцинација против Ковид-19 и започна со подготовки за можно повлекување на државата од федералната агенција која
Свет

Случај со киднапирано дете решен после 14 години, мајката и ќерката конечно се гушнаа

А1он
Девојка од Флорида која била киднапирана во 2007 година кога имала само шест години, повторно се најде со својата мајка, пишува „Фокс њуз“. Случајот со
Свет

Во округ на Флорида 2.000 деца инфицирани од Ковид-19 во првите школски денови

А1он
Флорида е најпогодена сојузна држава во САД по појавата на новиот Делта сој на коронавирусот, каде смртноста од вирусот моментално е поголема од кога било
Свет

Расте бројот на жртвите под урнатата зграда на Флорида, пронајдени уште десет тела

А1он
Извлечени се уште десет тела од урнатините на станбената зграда во Флорида, со што бројот на жртвите достигна 46 лица, а повеќе од сто лица
Свет

ВИДЕО: Урнати остатоците од зградата во Мајами, 121 лице се уште се води како исчезнато

А1он
Остатоците од делумно урнатата зграда во Мајами синоќа беа срушени до темел поради можно пристигнување на тропската бура Елза, која го напушти брегот на Куба.
Свет

Бројот на загинати во урнатата зграда во Флорида се зголеми на 11, се трага по 151 лице

А1он
Бројот на загинати во урнатата зграда во близина на Мајами, Флорида, се искачи на 11, а операцијата за спасување продолжува. Локалните власти соопштија дека 151