ВИДЕО: Четворица го преживеаја падот на рускиот авион во Авганистан, се трга по двајца

Од:

Четири лица го преживеаја падот на авион со руска регистрација во Авганистан, а се расчистува судбината на уште две лица, соопшти руската агенција за следење на авијацијата Росавијација, повикувајќи се на руски дипломати.

Чартер авион со шест лица исчезна вчера од радарите над Авганистан, соопштија претходно руските воздухопловни власти.

Авганистанската полиција соопшти дека добила пријави за несреќата.

Прелиминарниот заклучок на руските оперативни служби е дека дошло до технички проблем во двата мотори на авионот „Фалкон 10Б“.

Авионот вршел медицинска евакуација од Тајланд до Москва.

Руските истражители соопштија дека покренале кривична истрага за да утврдат дали имало прекршување на безбедносните правила.

Би можело да ве интересира

Во Москва втор ден по ред е соборен температурниот рекорд

Балтичките земји ја повикаа ЕУ да изгради одбранбена линија со Русија и Белорусија

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Се зголемува бројот на жртвите во пожарот близу Москва, луѓето во паника скокнале од прозорците на запалената зграда

(ВИДЕО) Најмалку двајца загинати во големиот пожар во зграда во близина на Москва

(ВИДЕО) Во близина на Москва гори Институт, во зградата има луѓе

Горан Наумовски

Две лица загинаа, а повеќе од 30 се повредени за време на ураганот во Москва