ВИДЕО: Моторот на авионот кој полета од Хјустон се запали во воздух

Од:

Американскиот Боинг 737 кој летал од Хјустон до Канкун доживеал механички дефект неколку минути по полетувањето, принудувајќи го авионот да се врати на аеродромот Хоби за патниците безбедно да се симнат.

Патниците на летот на Southwest Airlines сведочеа дека виделе страшни сцени откако од десниот мотор на авионот почнале да излегуваат пламени јазици и чад.

Летот 307 го започна своето искачување кога екипажот слушна силен тресок што доаѓаше од десниот мотор. Огнот набрзо почнал да излегува од него, а патниците во авионот успеале да го снимат кварот на сред лет.

Патник го прозорецот зад десното крило го снимил пламенот. Екипажот го исклучил моторот и го запрел искачувањето на авионот на околу 280 метри, а потоа се вратил во Хјустон Хоби каде што пистата била „исчистена“ за авионот да слета, а патниците да се качат на друг авион.

Севкупно, Боинг 737 бил во воздух цели 16 минути. Во инцидентот нема повредени, но веројатно патниците биле доста исплашени.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Авион се урна на автопат на Флорида, двајца мртви

ВИДЕО: Четворица го преживеаја падот на рускиот авион во Авганистан, се трга по двајца

ВИДЕО: Се урна руски патнички авион

Катерина Ѓуровски

Тројца повредени во авионска несреќа во Франција

Четири деца пронајдени живи во џунгла 15 дена по авионската несреќа, меѓу нив и бебе

Горан Наумовски

ВИДЕО: Авион со 72 патници се урна во Непал, најмалку 40 мртви

Катерина Ѓуровски