ВИДЕО: Се урна руски патнички авион

Од:

На северот на Авганистан синоќа се урна авион „Фалкон 10“, регистриран во регистарот на цивилни авиони на Русија.

Според прелиминарните информации, во леталото имало четворица членови на екипажот и двајца патници, пренесува руската агенција Интерфакс.

Авганистанската полиција соопшти дека добила информации за падот на авионот во провинцијата Бадакшан, во непристапна планинска област, пренесе Ројтерс.

Авионот престанал да комуницира вечерта на 20 јануари, додека бил во авганистанскиот воздушен простор, во близина на границата со Таџикистан, и исчезнал од радарските екрани, објави денеска руската Федерална агенција за воздушен транспорт на својот канал Телеграм.

„Според првите податоци, во авионот имало шест лица – четворица членови на екипажот и двајца патници“, се вели во соопштението. Потрагата по леталото е во тек, а Росавијација е во контакт со воздухопловните власти на Авганистан и Таџикистан.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Бизарен случај во Москва: Чувар во музеј се обидел да изеде изложено уметничко дело

ВИДЕО: Авион се урна на автопат на Флорида, двајца мртви

Две верижни сообраќајки во Москва, има мртви и повредени

ВИДЕО: Четворица го преживеаја падот на рускиот авион во Авганистан, се трга по двајца

Тројца повредени во авионска несреќа во Франција

(ВИДЕО) На железничка станица во Москва е спречен обид за терористички напад