ВИДЕО: Фон дер Лајен остана без столче на средбата со Ердоган

Од:

Шефицата на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, не доби столче на кое може да седи за време на разговорот со претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган, пишува „Вашингтон пост“.

Видеото, кое беше објавено на интернет, покажува дека шефицата на Европската комисија нема каде да седи во салата каде што се одржувал состанокот, затоа што се поставени само два стола, од кои на едниот седнал претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел.

На крајот, Фон дер Лајен се сместила на диван, наспроти министерот за надворешни работи на Турција, Мевлут Чавушоглу, што според дипломатскиот протокол значи понизок ранг.

Инаку, тоа место, за време на такви состаноци, им припаѓа на преведувачите и на другите учесници на состанокот. Членката на Европскиот парламент Софи ин ‘т Велд смета дека тоа не било случајно.

Би можело да ве интересира

Турција наесен почнува со производство на Спутник В

Русија очекувала повеќе од германското претседателство со ЕУ, Берлин личел на „предводник на антируските сили“

Жарко Настоски

Никој во Европската унија не сака помалку да се вакцинира од Бугарите

Жарко Настоски

ЕУ презема мерки за заштита на Украина од руската агресија

Ана Ололовска

Влада: Идентитетот и јазикот не може да бидат предмет на преговори

ЕУ досега извезе околу 200 милиони дози вакцини