(ВИДЕО) Опозицијата во Истанбул со „Јутро је“ ја славеше победата на изборите

Од:

Во истанбулската населба Бајрампаша, голем број луѓе со песна од Србија излегоа на улица да го славеа поразот на Ердоган. Имено, како што пренесуваат медиумите, додека стотици луѓе ја прославувале победата на опозицијата на локалните избори во таа населба, во еден момент на разглас била пуштена песната „Јутро је“ од Нада Топчагиќ. Екрем Имамоглу, актуелниот градоначалник на Истанбул и кандидат на најголемата турска опозициска партија, Републиканската народна партија (ЦХП), синоќа прогласи победа на изборите за градоначалник во најголемиот град во Турција.

Имамоглу рече дека води на локалните избори во Истанбул со повеќе од милион гласови за поддршка по преброените 96 отсто од гласачките ливчиња, пренесе Ројтерс.Тој претходно изјави дека врз основа на податоците што ги собрале може да каже дека граѓаните навистина покажале наклонетост и доверба кон нив и додаде дека се многу задоволни од моменталната слика.

Претходно, актуелниот градоначалник на Анкара, исто така кандидат за ЦХП, Мансур Јавас прогласи победа на изборите само три часа по затворањето на избирачките места врз основа на првичните резултати, кои покажаа дека тој води пред својот ривал од владејачката АКП со речиси 20 отсто.

Би можело да ве интересира

Турција: Едно лице е тешко повредено во експлозија во зграда

Спасени сите кои беа заробени на жичарницата во Анталија

А1он

На протестите во Турција загина маж, четири лица се повредени

Откриена причината за пожарот во ноќен клуб во Истанбул во кој загинаа 29 лица

(ВИДЕО) Голем пожар во Истанбул, најмалку 15 загинати

Горан Наумовски

ЕУ воведе забрана за летови на турската „Саутвинд Ерлајнс“ поради врски со Русија

Горан Наумовски