Вакцините „Фајзер“ може да се чуваат и во обичен замрзнувач, вели европскиот регулатор

Од:

Европската агенција за лекови (ЕМА) денеска препорача да се продолжи времето на чување на вакцините на „Фајзер/Бионтек“ на стандардни температури во фрижидер до 31 ден.

„Промената се однесува на неотворени шишенца“, соопшти ЕМА, додавајќи дека нивниот предлог следи по проценка на дополнителни податоци од студијата за стабилност на вакцините, обезбедена од „Фајзер“ и „Бионтек“.

Во февруари, американските власти одобрија складирање и транспортирање на вакцините на стандардни температури од два до осум степени Целзиусови до две недели, наместо на ултра ниска температура од -80 до -60 степени Целзиусови.

Би можело да ве интересира

Вакцината „Фајзер“ е ефикасна и безбедна за деца на возраст од пет до 11 години

Во Грција на факултет само со сертификат за вакцина или негативен тест на сопствен трошок

Комисија на ФДА препорача трета доза вакцина за постари лица и изложени на ризик

Мери Јордановска

МЗ: Во средата и во текот на вчерашниот ден, аплицирани се вкупно 22.581 вакцини

А1он

Вакцините „Фајзер“, донација од Бугарија пристигнаа во земјава

Владата на Зимбабве им порача на државните службеници: Нема вакцина, нема плата

А1он