Вакцината на кубанските експерти покажала ефикасност од 92,28 отсто

Од:

Вакцината Абдала против коронавирус, развиена од Куба, која е прва развиена во Јужна Америка, покажа ефекасност од 92,28 проценти против инфекцијата. Тоа го соопшти лабораторијата што го разви препаратот.

Центарот за генетско инженерство и биотехнологија, што ја разви вакцината, објаснува дека оваа ефикасност е постигната по три дози. Абдала е во последната фаза на клинички испитувања и мора да добие официјално одобрување од кубанските власти подоцна овој месец или почетокот на јули.

Во саботата, кубанскиот институт за вакцинација Финли објави дека неговиот кандидат за вакцина Соберана 2 покажал 62 отсто ефикасност по аплицирање две од трите дози.

Поради ембаргото, Куба почна да развива свои лекови во 80-те години на минатиот век. Владата сега се надева дека во август ќе бидат вакцинирани 70 проценти од 11,2 милиони жители на Куба, а целото население до крајот на годината.

Би можело да ве интересира

Модерна ќе и достави на Африканската унија 110 милиони дози вакцини против Ковид-19

А1он

Белата куќа бара СТО да поддржи суспензија на патентите за вакцини против Ковид-19

Ана Ололовска

Словенечката опозиција бара оставка од Владата поради вакцината „Џонсон и Џонсон“

А1он

САД ја осудија забраната за оддржување сенационален протест на Куба

А1он

Кубанската опозиција не се откажува од протестот и покрај забраната

Ана Ололовска

Модерна планира да изгради фабрика за производство на мРНА вакцини во Африка

Ана Ололовска