Уште еден земјотрес во пакистанскиот дел на Кашмир

Од:

Неколку десетици луѓе се повредени во земјотрес кој денеска го погоди пакистанскиот дел на Кашмир, два дена по силниот земјотрес во истата област во кој загинаа најмалку 37 лица.

Во денешниот потрес оштетени се голем број куќи, а најтешко погодена е областа Мирпура, исто како и при земјотресот во вторникот.

Локалните жители две ноќи поминаа спиејќи надвор, во страв дека нивните куќи ќе се урнат после уште еден потрес.

Би можело да ве интересира

При лавини во Кашмир и во Авганистан загинаа 126 лица

А1он

Еден загинат, 14 повредени во напад во Кашмир

Ана Ололовска

Се укинува полуавтономниот статус на Кашмир под контрола на Индија

Ана Ололовска

И покрај протестите Индија ќе ја подели сојузната држава Џаму и Кашмир

Кашмирските милитанти убија петмина градежни работници во Шринагар

Ана Ололовска

Најмалку четворица загинати во престрелка помеѓу индиската и пакистанската армија во Кашмир