Исламската држава ја презеде одговорноста за експлозиите во Пакистан

Од:

Терористичката група Исламска држава денеска ја презеде одговорноста за експлозиите во југозападен Пакистан во кои загинаа најмалку 29, а беа ранети повеќе од 20 луѓе.

Нападот се случи претходно денеска, еден ден пред парламентарните избори во земјата, и покрај распоредувањето на десетици илјади полициски и паравоени сили низ Пакистан за да се обезбеди мир по неодамнешниот пораст на милитантните напади во земјата.

Првиот напад се случи во Пашин, област во провинцијата Белучистан, а вториот беше извршен во изборната канцеларија на политичарот од партијата Џамијат Улема Ислам, Фазлур Реман во градот Кила Саифул во Белучистан, соопштија локалните власти.

Би можело да ве интересира

Германската полиција уапси маж осомничен дека е член на ИСИС

Горан Наумовски

По масакрот во Москва, Исламската држава се врти кон Европа и Америка

ИСИС-К планира уште еден терористички напад во следните шест месеци

Пакистан: Пет војници загинаа во напад на воен објект

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Во Пакистан ненадејно падна снег, загинаа најмалку 35 лица

Турција уапси 34 лица поврзани со Исламската држава