(ВИДЕО) Во Пакистан ненадејно падна снег, загинаа најмалку 35 лица

Од:

Најмалку 35 луѓе загинаа, а десетици се повредени откако замрзнат дожд и неочекуван снег ги погодија оддалечените области на Пакистан во текот на викендот. Меѓу загинатите има и 22 деца, од кои многумина беа згмечени од лизгање на земјиштето што ги затрупа нивните домови, соопштија властите за управување со катастрофи.

Екстремните временски услови ги погодија северните и западните региони на Пакистан, заглавувајќи патишта и стотици домови. Снегот во март во Пакистан е невообичаена појава, со оглед на нормално влажната клима. Муштак Али Шах, поранешен директор на метеоролошкиот оддел во земјата, ги припиша необичните услови на климатските промени.

Тој додаде дека невремето со слаб град што ќе трае „неколку моменти“ нема да биде толку изненадувачки, но необично е да трае повеќе од 30 минути. Хаџит Шах, жител на округот Кирк во северозападната провинција Хајбер Пахтунхва, рече дека само еднаш доживеал снег во неговото соседство.

„Како што се сеќавам, паѓаше слаб снег неколку минути пред околу 25 или 30 години“, изјави тој за Би-Би-Си.

Обилните дождови целосно уништија најмалку 150 куќи и делумно оштетија 500 други, главно во Хајбер Пахтунхва и југозападната провинција Балучистан, соопштија властите. Во некои области струјата е целосно исклучена веќе неколку дена. Покраинската влада на Хајбер Пахтунхва обезбеди помош за погодените области и најави финансиска помош за повредените и семејствата на загинатите.

Пакистанската метеоролошка служба објави во својата неделна прогноза дека до крајот на оваа недела се очекува „главно студено и суво време“ во поголемиот дел од земјата, иако снежни врнежи се очекуваат во некои делови на Балучистан и Кашмир.

Би можело да ве интересира

Пакистан: Пет војници загинаа во напад на воен објект

Горан Наумовски

Најстудено на Попова Шапка, најмногу дожд во Крива Паланка

Снег на повеќе патни правци, укината забраната за камиони на Пресека

Исламската држава ја презеде одговорноста за експлозиите во Пакистан

На Алјаска падна повеќе од 2,6 метри снег, се урнаа покриви на згради

Слаб снег на Попова Шапка, Маврово, Плетвар и Ѓавато