По масакрот во Москва, Исламската држава се врти кон Европа и Америка

Од:

Заканата од ИСИС, позната и како Исламска држава, се чини дека опаѓа бидејќи вниманието се сврте кон Украина, Газа и следните избори во САД. Но, неодамнешниот масакр во концертната сала во Москва го потсети светот на трајната закана од исламистичкиот тероризам и амбициите на она што е познато како ИД Хорасан (ИСИС-К), надвород нејзините кампови во планините во Авганистан.

Аналитичарите веруваат дека групата се повеќе се фокусира на Европа и како потенцијални цели ги посочуваат настаните како што се Олимписките игри оваа година во Париз, пишува CNN.

ИСИС ја презеде одговорноста за нападот во Москва. Фактот дека наводно биле вмешани државјани на Таџикистан, укажува дека ИСИС-К е одговорен; организацијата привлекува многу членови од Централна Азија и има историја на дејствување во Русија. Американските власти, исто така, рекоа дека има докази дека нападот го извршила ИСИС-К.

ИСИС-К беше создаден пред девет години како автономен огранок на Исламската држава, и покрај многуте непријатели, преживеа и се покажа способен да изврши напади во Пакистан, Иран и Централна Азија. Пред нападот на градот Крокус, планирале и други операции во Европа и Русија.

Командантот на американската Централна команда, генерал Ерик Курила, неодамна оцени дека ИСИС-К има способност и волја да ги нападне американските и западните интереси во странство во рок од шест месеци со мало или без предупредување.

Експертите на ОН и руските безбедносни служби ја проценуваат силата на ИСИС-К од 4.000 до 6.000 борци. Санаула Гафари стана лидер на групата во 2020 година и покрај повремените извештаи за неговата смрт, аналитичарите веруваат дека тој останува на истата позиција.

ИСИС-К има амбиции многу подалеку од Јужна Азија, бидејќи ги има за цел Русија, Западна Европа, па дури и САД. Европските безбедносни агенции посветуваат зголемено внимание на заканата.

Ханс-Јакоб Шиндлер, висок директор на Проектот за борба против екстремизмот, забележува дека минатиот јули седум мажи биле уапсени во Германија под сомнение дека планирале напади и биле во контакт со планерите на ИСИС-К. Сите осомничени биле од Централна Азија.

По нападот во Москва, Франција – која е домаќин на Олимпијадата оваа година – го подигна нивото на терористичка закана до максимум. Премиерот Габриел Атал рече дека уште илјадници војници се подготвени да ги зајакнат неговите антитерористички сили, додавајќи: „Исламистичката закана е реална. Ние постојано се подготвуваме за сите сценарија“.

Русија може да биде особено ранлива на ИСИС-К. Пред десет години, тогашниот лидер на ИСИС Абу Бакр ал Багдади ги осуди „крстоносците, нивните сојузници, како и другите народи и религии на куфрот (неверниците), предводени од Америка и Русија.

Една година подоцна, Синајската франшиза на ИСИС ја презеде одговорноста за бомбата што го собори рускиот чартер авион кој летал од Шарм ел Шеик до Санкт Петербург Петербург, при што загинаа сите 224 луѓе во авионот.

Презирот на ИСИС кон Владимир Путин произлегува од улогата на Русија во Сирија преку нејзината поддршка за режимот на Асад и бруталните чеченски војни на почетокот на овој век. Руската поддршка за авторитарните режими во Централна Азија – опишана од ИСИС-К како руски „марионети“ – го продлабочи непријателството.

ИСИС-К, исто така, им се потсмеваше на Талибанците дека „пријателуваат со Русите, убијците на чеченските муслимани“. Во 2022 година, бомбаш самоубиец на ИСИС-К ја нападна руската амбасада во Кабул, убивајќи двајца вработени.

Сега е јасно дека организацијата се обидува да се етаблира во рамките на Русија. На почетокот на март, руската служба за безбедност ФСБ уби двајца оперативци на ИСИС-К во регионот Калуга, кои планирале напад на синагога во Москва.

Би можело да ве интересира

Германската полиција уапси маж осомничен дека е член на ИСИС

Горан Наумовски

Русија: Се знае која разузнавачка служба е вмешана во нападот на „Крокус сити хол“

Во Русија е уапсен 12-от осомничен за терористичкиот напад на „Крокус“

Голема потера во Москва по осомничен терорист

Македонија се усогласи со дополнителните санкции на ЕУ за Исламска држава и Ал Каеда

Катерина Ѓуровски

ВИДЕО: Ни рекоа дека ќе добиеме по милион рубљи во Киев, сведочи еден од терористите од Москва

Катерина Ѓуровски