Пакистан е веќе нуклеарна сила: Никој нема увид што изработува и колкава опасност може да предизвика

Од:

Тензиите на Блискиот Исток ескалираат речиси секојдневно. Така, неодамна се разгореа и онака затегнатите односи меѓу Иран и Пакистан. Затоа во целиот свет расте загриженоста за нуклеарното оружје што Пакистан го има и може да го користи во секој момент. Пакистан е држава со нуклеарно оружје, која ја создаде својата програма надвор од рамките на Договорот за неширење на нуклеарно оружје, така што никој всушност нема увид во сите опасности кои демнат во оваа земја.

Извештајот на Федерацијата на американските научници откри дека Пакистан има приближно 170 нуклеарни боеви глави и произведува доволно материјал за да изгради 14 до 27 боеви глави годишно, пишува Тајмс оф Индија.

Протестите се вообичаени во Пакистан поради високите цени на горивото и сметките за струја. Бензинот се продава по рекордно висока цена, а многу градови остануваат без струја неколку часа. Откако многупати се обиде да побара финансиска помош од Кина, Пакистан на крајот мораше да се согласи со тешките услови од ММФ, бидејќи тоа дојде како сламка.

Сепак, во средината на таа економска катастрофа, Пакистан продолжува да го зголемува својот нуклеарен арсенал.

„Пакистан продолжува постепено да го проширува својот нуклеарен арсенал со повеќе боеви глави, повеќе системи за испорака и растечка индустрија за производство на материјали“, соопшти Федерацијата на американските научници.

„Анализата на комерцијалните сателитски снимки на изградбата на гарнизоните на пакистанската армија и базите на воздухопловните сили покажува што се чини дека се нови фрлачи и објекти кои би можеле да се поврзат со пакистанските нуклеарни сили“, се вели во извештајот.

Научниците проценуваат дека Пакистан има залихи од повеќе од 170 боеви глави, но сега е невозможно да се знае точно колку.

Нуклеарни авиони и оружје

Авионите кои најверојатно ќе имаат улога на „нуклеарна испорака“ се пакистанските борбени ескадрили Мираж III и Мираж V. Во две бази се сместени ловците-бомбардери на пакистанските воздухопловни сили Мираж. Воздухопловната база Масроор надвор од Карачи е домаќин на 32. крило со три ескадрили на Мираж, 7. ескадрила (бандити), 8. ескадрила (Хајдерс) и 22. ескадрила (Гази). Можен капацитет за складирање нуклеарно оружје се наоѓа на пет километри северозападно од базата Масрур.

Копнени балистички проектили

Пакистан, наводно, има шест оперативни нуклеарни ракетни системи со цврсто гориво, мобилни балистички ракетни системи со краток дострел – Абдали, Газнави, Сахен и Наср и Гаури и Сахен со среден дострел. Треба да се развијат два други балистички ракетни системи со нуклеарни способни.

Според гореспоменатиот извештај, Пакистан има најмалку пет ракетни бази кои би можеле да играат улога во пакистанските нуклеарни сили.

Почеток и односите со Америка

Пакистан почна да развива нуклеарно оружје во јануари 1972 година под премиерот Зулфикар Али Буто.

Од крајот на 2001 година, Америка му дава материјална помош на Пакистан во чувањето на нуклеарниот материјал, боеви глави и лаборатории. Обезбедени се хеликоптери, очила за ноќно гледање и опрема за нуклеарно детекција.

Покрај тоа, САД го финансираа создавањето на центар за обука за нуклеарна безбедност, огради, детектори за упад и системи за идентификација.

Во извештајот објавен од „Тајмс“ на почетокот на 2010 година се наведува дека Америка обучува елитна единица за враќање на пакистанското нуклеарно оружје или материјал.

Би можело да ве интересира

Пакистан: Пет војници загинаа во напад на воен објект

Горан Наумовски

Извештај: Американците се подготвувале за нуклеарен напад од Русија

Предраг Петровиќ

(ВИДЕО) Во Пакистан ненадејно падна снег, загинаа најмалку 35 лица

Русија може да користи нуклеарно оружје полесно отколку што се мисли

Блумберг: Америка тврди дека Русија ќе испрати нуклеарно оружје во вселената оваа година

Путин: Не сакаме нуклеарно оружје во вселената