Улф Кристерсон: Aмериканското нуклеарно оружје на шведска територија е можно во случај на војна

Од:

Шведскиот премиер Улф Кристерсон не ја исклучи можноста за поставување нуклеарно оружје на Соединетите Американски Држави на шведска територија во случај на војна.

Во интервју за шведското радио „П1 Моргон“, Кристерсон одговори на прашање за Договорот за одбранбена соработка, за кој парламентот ќе гласа во јуни, а кој, меѓу другото, дава дозвола на САД да користи 17 воени бази на Шведската армија на нејзина територија, но во која не се споменува забраната за вклучување на нуклеарно оружје.

Шведската влада смета дека таквото исклучување не е неопходно бидејќи веќе постои парламентарна одлука со која се забранува нуклеарно оружје на шведска територија во мирнодопски услови, пишува шведскиот портал Експресен.

„Ако има војна на нашата територија во која е вовлечена Шведска, тогаш ситуацијата е сосема поинаква. Ако се случи најлошото, демократските земји во нашиот дел од светот, се разбира, мора да бидат способни да се одбранат од земјите кои би можеле да закани им се со нуклеарно оружје“, рече Кристерсон.

Би можело да ве интересира

Во Стокхолм: Убиен е татко пред очите на неговиот син

Извештај: Американците се подготвувале за нуклеарен напад од Русија

Предраг Петровиќ

Шведска ја избра песната за Евросонг: победи „Unforgettable“

Шведската полиција уапси четворица терористи

Балтикот стана „НАТО море“ – По 200 години неутралност Шведска стана 32 членка на Алијансата

Русија може да користи нуклеарно оружје полесно отколку што се мисли