ВИДЕО: Нуклеарно вооружените Пакистанци се закануваат со одмазда за нападот од Иран

Од:

Пакистсн остро го осуди иранскиот воздушен напад внатре во неговите граници во кој загинаа две деца, нарекувајќи го „неиспровоцирано нарушување на воздушниот простор“ и заканувајќи се со одмазда. Иран тврди дека користел „прецизни проектили и беспилотни летала“ за да уништи две упоришта на сунитската милитантна група Џаиш ал-Адл во областа на селото Кох-е-Сабз во пакистанската југозападна провинција Белучистан.

Нападот доаѓа откако еден ден претходно Иран лансираше проектили врз северен Ирак и Сирија, што е најновата ескалација на непријателствата на Блискиот Исток. Постои ризик војната во Газа да се претвори во поширок регионален конфликт. Пакистанското Министерство за надворешни работи соопшти дека во нападот на нејзина територија биле убиени „две невини деца“ и го предупреди Иран на „сериозни последици“.

Тие го опишаа воздушниот напад како „неиспровоцирано нарушување на неговиот воздушен простор од страна на Иран во пакистанска територија“. „Уште позагрижувачки е што овој незаконски чин се случи и покрај постоењето на неколку канали за комуникација меѓу Пакистан и Иран“, се додава во соопштението.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Иран и Шведска разменија затвореници

Телеграма за сочувство до раководството и до иранскиот народ, упати претседателот на Левица, Димитар Апасиев

ВИДЕО: Ќерката на убиена Иранка ја прослави смртта на Раиси со алкохол и босанска песна

Израел тврди дека не е вмешан во смртта на Раиси

(ВИДЕО) Објавена снимка: спасувачите ги носат телата по несреќата на Раиси

Што ќе се случува по смртта на Раиси

Катерина Ѓуровски