kashmir

Свет

ВИДЕО: Повеќе од шестмина загинати во нов напад во Кашмир, ситуацијата останува тензична

А1он
Четворица припадници на индиските безбедносни сили и двајца бунтовници загинаа во денешниот смртоносен напад во Кашмир, пренесоа локалните медиуми. Ова е еден од најсмртоносните инциденти
Свет

Над 4.000 приведени во индиски Кашмир по укинувањето на уставната автономија на Кашмир

А1он
Неколку илјади луѓе се приведени во индиски Кашмир поради стравувања за немири откако Њу Делхи ја укина уставната автономија на Кашмир пред две недели, тврдат
Свет

Индија повторно воведе ограничено движење во Кашмир

А1он
Индиските власти денеска повторно воведоа ограничување за слободата на движење во поголемите делови на Шринагар, најголемиот град во Кашмир, по серијата насилни судири меѓу жителите
Свет

Пакистанскиот премиер разговараше со Трамп за Кашмир

А1он
Премиерот на Пакистан Имран Кан, телефонски разговараше со американскиот претседател Доналд Трамп за состојбата во индискиот дел на Кашмир. Министерот за надворешни работи Шах Махмуд
Свет

Илјадници луѓе протестираа во Лондон за правата на Кашмир

А1он
Илјадници луѓе со знамињата на Пакистан и на Кашмир денеска протестираа пред индиската амбасада во Лондон, давајќи му поддршка на овој хималајски регион. Индиската Влада