УНХЦР: Засега нема заразени бегалци и баратели на азил во Азија

Од:

Засега нема потврдени случаи на заразени меѓу бегалците и барателите на азил во Јужна и Југоисточна Азија, посочува УНХЦР.

– Соработуваме со партнерите и националните власти за да овозможиме оваа популација да биде  интегрирана во целото планирање поврзано со подготвеноста и реакцијата на епидемијата, рече портпаролот на регионалната канцеларија на УНХЦР во Бангкок.

Хуманитарните организации  денеска предупредија дека стотици илјади бегалци кои живеат во тешки услови низ Азија се особено ранливи на коронавирусот, а затворањето на границите го зголеми ризикот од нивна присилна репатријација.

– Бегалците и лицата без државјанство кои се сместени во кампови се меѓу најтешко погодените популации, бидејќи се принудени да останат во ограничен простор кој овозможува мал број погодности и пристап до здравствени услуги, изјави Темба Луис, генералниот секретар на Азиско-пацифичката мрежа за правата на бегалците.

Хуманитарните организации се особено загрижени за големите, густо населени, кампови, како што е „Кокс пазар“ во Бангладеш, прибежиште за околу 700.000 муслимани Рохињи, кои избегаа од Мјанмар во 2017 година.

Во девет кампови долж границата на Тајланд со Мјанмар се сместени околу 31.000 бегалци од Мјанмар, додека околу 60.000 Тамили од Шри Ланка се во кампови во јужна Индија и повеќе од два милиона Авганистанци живеат во кампови во Иран и Пакистан.

Би можело да ве интересира

Во Индија над 5,3 милиони луѓе зааразени со Ковид-19

Ана Ололовска

ЕМА го одобри дексаметазонот за лекување на Ковид-19

Ана Ололовска

Францускиот министер за финансии позитивен на Ковид-19

Ана Ололовска

Мадрид ги „стега“ заштитните мерки против ширењето на коронавирусот

А1он

Во Црна Гора денес 208 новозаразени од 658 тестирања

А1он

30.5 милиони заразени, над 950.000 починати во пандемијата досега

А1он