azija

Свет

ВИДЕО: Паѓаат температурни рекорди во светот, горат Европа, Америка и Азија

А1он
Екстремни горештини се прогнозираат ширум светот денеска, бидејќи беснеат шумски пожари и предупредувања за здравјето во делови од Азија, Европа и Северна Америка. Пожарникарите се
Свет

(ВИДЕО) Тензиите се разгоруваат и на исток: Масовна тепачка меѓу кинески и индиски војници, Азија стравува од ескалација

А1он
Пред неколку дена трупите на овие две нуклеарни азиски сили се судрија на границата меѓу Кина и Индија кај Хималаите, што е прв ваков инцидент
Свет

Фондацијата Гејтс ќе додели 1,4 милијарди долари за помош на земјоделците во Африка и Азија

А1он
Фондацијата Бил и Мелинда Гејтс ќе додели 1,4 милијарди долари на земјоделците во Африка и Азија за да им помогне да се прилагодат на климатските
Спорт

Град што не постои ќе биде домаќин на Зимските Азиски игри во 2029 година

А1он
Олимпискиот совет на Азија и ја додели на Саудиска Арабија организацијата на Азиските Зимски игри во 2029 година. Игрите ќе бидат рганизирани во планините во
Економија

Светска банка: Војната предизвикува најголема економска штета во Источна Европа и Азија

А1он
Светската банка ја намали прогнозата за глобалниот економски раст поради војната во Украина. Претседателот на Советот на министри Дејвид Малпас објави дека банката ја намалила
Економија

Индексите на азиските берзи пораснаа од најниските нивоа во последната година

А1он
Акциите на азиските берзи денеска пораснаа, исто како и на Волстрит ден претходно, бидејќи се намалија стравувањата од новиот сој омикрон на коронавирусот, а новите
Економија

На Азиските берзи зголемени цени на акциите, доларот ослабна

А1он
На повеќето азиски берзи, цените на акциите се зголемија денеска, како и на Волстрит претходниот ден, а инвеститорите беа охрабрени од дополнителен стимулативен пакет за