ВИДЕО: Паѓаат температурни рекорди во светот, горат Европа, Америка и Азија

Од:

Екстремни горештини се прогнозираат ширум светот денеска, бидејќи беснеат шумски пожари и предупредувања за здравјето во делови од Азија, Европа и Северна Америка.

Пожарникарите се борат со пожарите во делови од Грција и Канарските Острови, Шпанија им се придружи на земјите кои издаваат предупредувања за топлина.

Од Калифорнија до Кина, властите предупредуваат на здравствените опасности предизвикани од високите температури, повикувајќи ги луѓето да пијат вода и да не се на сонце. „Не можете да бидете на улица, тоа е ужасно“, рече Лидија Родригез (27) во Мадрид.

Температурните рекорди паѓаат ширум светот, нови рекорди во Кина и САД, а нови екстремно високи температури се забележуваат и во Франција.

Пекинг го собори рекордот стар 23 години со 27 последователни денови на температури над 35 Целзиусови степени, соопштија синоптичарите. Феникс собори сличен рекорд стар 49 години со неговиот 19-ти последователен ден на температури од 43,3 степени Целзиусови или повисоки, соопштија метеоролозите.

Во јужна Франција, рекордни 29,5 степени Целзиусови се забележани во алпскиот ски-центар Алп д’Хуез, додека 40,6 Целзиусови за прв пат се забележани во Верден во подножјето на Пиринеите.

Како остар потсетник на ефектите од глобалното затоплување, Светската метеоролошка агенција на ОН (СМО) рече дека трендот „не покажува знаци на намалување“.

„Овие настани ќе продолжат да се зголемуваат по интензитет и светот мора да се подготви за поинтензивни топлотни бранови“, им рече на новинарите во Женева Џон Наирн, виш советник за екстремни горештини во WMO.

Северозападно од грчката престолнина Атина, чад се издигна над шумата Дервенорија, каде сè уште гори еден од неколкуте пожари околу главниот град и пошироко.

Портпаролот на пожарникарите Јанис Артопиос го нарече „тежок ден“, со нов топлотен бран утре на хоризонтот и се очекуваат температури од 44 степени Целзиусови.

Шумскиот пожар во приморското одморалиште Лутраки, каде според градоначалникот во понеделникот беа евакуирани 1.200 деца од камповите за одмор, сè уште гори.

На Канарските острови, околу 400 пожарникари се борат со пожарот што опустоши 3.500 хектари шума и принуди 4.000 жители да се евакуираат, а властите ги предупредуваат жителите да носат маски за лице надвор поради лошиот квалитет на воздухот.

Температурите не простуваат во Италија и Шпанија, каде што се издадени предупредувања за црвено топло време во три региони. Се предвидува дека италијанските острови Сардинија и Сицилија веројатно ќе го надминат континенталниот рекорд од 48,8 степени Целзиусови забележан на Сицилија во август 2021 година.

Во Ланусеи, во близина на источниот брег на Сардинија, детски летен камп ги ограничи посетите на плажата на раните утрински часови и го забрани спортот, изјави наставничката Моргана Кука за АФП.

Во Каљари, главниот град на Сардинија, фармацевтот Тереза ​​Ангиони рече дека пациентите се жалат на симптоми поврзани со топлина. Тие најчесто купуваат додатоци на магнезиум и калиум и бараат да им се измери притисокот, кој често е низок, рече Ангиони.

Многумина низ Италија побараа засолниште покрај морето, вклучително и оние од Рим, каде што пладневните горештини достигнаа 40 степени Целзиусови. „Дефинитивно е подобро на плажа, има барем малку ветер од морето. Не е возможно ни да се остане во градот, премногу е топло“, рече Вирџинија Цезарио (30) на плажата Фосене во близина на главниот град.

Десетици милиони Американци вчера доживеаја опасни нивоа на топлина. Во тексашкиот град Сан Анџело, каде што се очекуваше температурите да достигнат 40-42 Целзиусови степени, Националната метеоролошка служба соопшти дека „нема можност да каже дека таму ќе биде топло“.

„Бидејќи температурите низ регионот веројатно повторно ќе ја надминат границата од 40 степени, ве молиме продолжете да практикувате топлинска безбедност и обидете се да останете ладни“, објави агенцијата на Твитер.

А во Аризона, живата на аеродромот Феникс Скај Харбор вчера повторно надмина 43 степени, соборувајќи го претходниот рекорд од 18 последователни дена на или над таа температура, поставен во 1974 година. „Сите тие се поттикнати од еден фактор: климатските промени“.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Невин Американец е ослободен после 30 години затвор

(ВИДЕО) Еден убиен, двајца ранети во стоматолошка ординација во Калифорнија

Горан Наумовски

САД го блокираа соопштението во кое се обвинува Израел за смртта на повеќе од 100 убиени Палестинци

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Исчезна петгодишно девојче на Флорида, полицијата ја пронајде во мочуриште

Најмалку едно лице загина, а неколку се повредени во престрелка во Орландо

Германската морнарица по грешка ќе собореше американски дрон во Црвено Море

Катерина Ѓуровски