Угинати делфини на брегот на Маурициус

Од:

Морето исфрли најмалку 17 угинати делфини на брегот на Маурициус, па се поставува прашањето за поврзаноста со излевањето на нафта во почетокот на август во таа област. Според научници, станува збор за најтешка еколошка катастрофа во оваа островска земја досега.

dobivaj vesti na viber

Делфините, од кои некои биле живи кога биле пронајдени, се движеле близу плажите на Гранд-Сабл, во југоисточните делови на Индискиот Океан. На некои од животните се забележани и повреди.

Властите на Маурициус ги префрлија телата на делфините во лабораторија за испитување.

Околните жители веруваат дека делфините се жртви на излевањето нафта од јапонскиот товарен брод „МВ Вакашио“ што се случи во јули. При несреќниот случај, од пловилото се излеаја околу 1.000 тони гориво, што ги загрози ги коралите, рибите и другиот жив свет од тој дел на океанот.

Овен Грифитс, стручњак од Морското друштво Маурициус, пак, смета дека можеби се работи и за несреќна случајност. – Веројатно, делфините ја следеле рибата во лагуната, ја изгубиле својата ориентација и не успеале да се вратат во морето. Во паника и стрес, ги погодиле коралите. Изморени и исцрпени угинале, вели тој.

Во своја изјава, и Гринпис побара итна истрага за околностите на оваа трагедија.

Властите во Маурициус, со помош на странски стручни лица, сè уште го проценуваат влијанието на излевањето на нафтата од јапонскиот брод. Според нивните први заклучоци, гребенот на морското дно и коралите не се оштетени, но на коралите сепак, сè уште им се заканува и трупот на заринканиот брод.

Би можело да ве интересира

Во Косово спречен шверц на овци и телиња од Македонија

Мрмотот Фил прогнозира уште шест недели зима

А1он

Британска енергетска компанија препорача потрошувачите да се греат до домашните миленици, па се извини

Ана Ололовска

Почина стаорецот Магава кој доби златен медал за откривање мини

Ана Ололовска

Миленичињата позитивно влијаат при карантин и изолација

Ана Ололовска

Истражување: Кучињата можат да поврзуваат зборови со предмети

Ана Ололовска